Currently Browsing: Hodowla rosiczki

Drapieżna i ozdobna rosiczka

rosiczkaO ciekawych zwyczajach pokarmowych roślin z grupy rosiczek wiedzą doskonale wszyscy. Już w szkole podstawowej na lekcjach biologii uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchają o tym, w jaki sposób rosiczka przywabia, unieruchamia, a następnie zjada swoje ofiary. Można to także zobaczyć w programach przyrodniczych poświęconych hodowli roślin. Wiele osób zafascynowanych drapieżnością rosiczki postanawia uruchomić w domu amatorską hodowlę tych roślin. Nie jest to wcale takie trudne, po poza dostępem do światła, żyzną glebą i regularnym podlewaniem rosiczka nie potrzebuje wiele do prawidłowego rozwoju. Nawet dostarczanie jej żywych ofiar nie jest konieczne, bo doskonale sobie radzi bez tego dodatku do diety, niemniej jednak to właśnie jest główną atrakcją w hodowli. Wielu ogrodników mających na parapecie doniczkę z rosiczką również samodzielnie hoduje owady stanowiące jej pokarm. Najlepiej w tej roli sprawdzają się zwykłe muszki owocowe, a ich hodowla nie nastręcza większych trudności, więc zamiast kupować je w sklepie zoologicznym można samemu zadbać o stały dopływ azotu dla rosiczki. Warto wiedzieć, że poza oryginalnym sposobem odżywiania się rosiczka ma również ogromne walory dekoracyjne i może stanowić piękna ozdobę każdego okna. Ma bardzo ładne liście, a ich wizualną atrakcyjność podnosi kolor wilgotnej, słodkiej cieczy wydzielanej przez czułki znajdujące się na liściach służących do polowania. Jest ona czerwona dzięki dużej zawartości antocyjanów. To te same substancje, które jesienią barwią liście na żywe odcienie czerwieni, żółci i pomarańczu. Kontrast między zieloną powierzchnią liści a czerwonymi kropelkami, które na końcach czułków wyglądają jak maleńkie błyszczące perełki, robi ogromne wrażenie. Drapieżna, oryginalna, dekoracyjna, a przy tym stosunkowo łatwa w hodowli rosiczka to ciekawy pomysł na hobby i poznawanie ciekawostek ze świata roślin na własne oczy.

Zdrowa dieta dla rosiczki

muchaNajwiększą frajdę zwłaszcza początkującym hodowcom sprawia dokarmianie rosiczek. Obserwowanie, w jaki sposób roślina wabi, a następnie unieruchamia swoje ofiary jest naprawdę fascynujące. Oryginalne obyczaje pokarmowe rosiczek to prawdopodobnie poza ich ozdobnych charakterem najważniejszy powód ogromnej popularności wśród hodowców amatorów. Co ciekawe, okazuje się, że dokarmianie rosiczki owadami wcale nie jest obowiązkowe, ponieważ nawet bez tego jest ona w stanie bez problemu wegetować. Owady to tylko uzupełnienie diety i źródło azotu. Jeśli go zabraknie rosiczka będzie rozwijała się nieco wolniej, ale przeżyje bez trudu czerpiąc niezbędną do życia energię z procesu fotosyntezy. Jeśli jednak już ktoś decyduje się dokarmiać swoją rosiczkę, powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim dostarczane roślinie owady nie mogą być zbyt duże ani zbyt ruchliwe. Optymalna wielkość to taka, która pozwoli rosiczce owinąć liść wokół ciała ofiary. Owady i robaki zbyt szybkie po prostu uciekną zanim liść się zamknie. Nie warto karmić rośliny insektami, które mają solidny, gruby pancerzyk, bo nie będzie w stanie ich strawić. Pod tym względem nie nadają się biedronki, stonki, żuki czy skorki. Poza tym biedronki mogą przydać się samej rosiczce jako ochrona przed mszycami, które są ich głównym pokarmem. Małe rosiczki w wieku około dwóch miesięcy poradzą sobie doskonale z mrówkami, ziemiórkami i niewielkimi muszkami owocowymi. Nieco większe rośliny z przyjemnością strawią również zwykłą domową muchę, pod warunkiem, że nie będzie ona zbyt wielka. Istotne zalecenie dotyczy tego, że rosiczka powinna dostawać żywy pokarm, a nie resztki z ludzkiego stoły w postaci kawałków mięsa lub wędlin. Czymś, co się nie rusza, najprawdopodobniej rosiczka wcale się nie zainteresuje, bo w jej środowisku naturalnym tak mógł zachowywać się jedynie martwy liść lub patyczek, a nie coś wartego uwagi.

Różne rosiczki – różne potrzeby

rosiczkaRosiczka jest powszechnie znaną rośliną owadożerną i zyskała światową sławę zyskując wielu fanów, którzy uprawiają ją dla przyjemności w domu. Hodowla rosiczek w warunkach domowych wymaga sporej wiedzy ogrodniczej, bo chociaż rosiczki nie są roślinami specjalnie wymagającymi, to wymagają zapewnienia im dobrych warunków, a zwłaszcza możliwości zdobywania pożywienia w naturalny dla nich sposób czyli poprzez chwytanie nieostrożnych owadów. Na świecie żyje łącznie około 150  gatunków różnych rosiczek, a każdy z nich ma nieco inne wymagania. Oczywiście nie wszystkie nadają się do domowej uprawy, ale prawdziwy miłośnik tego rodzaju powinien poznać również tych przedstawicieli rosiczkowatych, którzy żyją w bardziej egzotycznych regionach świata. Jest to roślina tak powszechna, że nie występuje chyba tylko na Antarktydzie. Można ją spotkać w Afryce, Ameryce Południowej, Australii, a kilka gatunków żyje w warunkach naturalnych także w Polsce. Nie przeszkadzają im ubogie w składniki odżywcze gleby, bo znalazły skuteczny sposób na uzupełnienie niedoborów pokarmowych i polują na owady. Botanicy wyróżniają sześć podstawowych grup rosiczek, rosnących w odmiennych warunkach i nieco inaczej reagujących na zmienne warunki środowiskowe. Pierwsza grupa to rosiczki zimolubne występujące w klimacie umiarkowanym, które można spotkać w Europie i Ameryce Północnej. Kiedy temperatura spada tworzą przetrwalnikowy pąk i przechodzą w stan spoczynku. U rosiczek tropikalnych wegetacja trwa przez cały rok. W stan spoczynku przechodzą też miniaturowe rosiczki australijskie, tworzące podczas szczególnie suchych miesięcy gemmy, dzięki którym się rozmnażają oraz rosiczki bulwiaste, które zamiast tego wytwarzają podziemne bulwy. Występują w południowej Afryce, Azji i częściowo w Australii. W trakcie suszy zamiera też typ petiolaris oraz kilka gatunków charakterystyczne dla bujnych australijskich lasów deszczowych.

Naturalny sprzymierzeniec w walce z uciążliwymi owadami

muchaCieplejsze miesiące w roku to czas, kiedy każdy z przyjemnością szerzej otwiera okna, pragnąc, aby do mieszkania dostało się świeże powietrze. Jest to szczególnie przyjemne wiosną, kiedy po długiej zimie w domu panuje zaduch, a wszyscy tylko marzą o tym, by poczuć pierwsze wiosenne podmuchy. Niestety, wraz z nadejściem wiosny pojawiają się również owady, które budzą się z zimowego snu i zaczynają wlatywać przez uchylone okna do wnętrza mieszkań. Jest to szczególnie uciążliwe na terenach znajdujących się na obrzeżach miast, blisko lasu lub łąk, a przede wszystkim terenów podmokłych. Brzęczenie komarów, much i innych insektów jest irytujące i każdy szuka skutecznego sposoby na ich pozbycie się raz na zawsze. Mnóstwo osób decyduje się na radykalne rozwiązania, montując w oknach moskitiery, które uniemożliwia owadom przedostanie się do środka. To rozwiązanie niewątpliwie skuteczne, ale znacznie obniża walory estetyczne pomieszczenia. Moskitiera, nawet delikatna jednak szpeci okno i zasłania widok, który znajduje się za nim. Można też skorzystać z jednego z reklamowanych preparatów przeciwko owadom, które są szczególnie intensywnie reklamowane wraz ze zbliżaniem się lata. Niestety, chemiczny zapach odstrasza insekty, ale bywa również nieprzyjemny dla ludzi. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnego sprzymierzeńca w walce z owadami, jakim jest zasadzona w doniczce rosiczka. Rosiczka bardzo ładnie wygląda, a przy tym z przyjemnością zapoluje na wszystkie owady, które nieostrożnie postanowią wlecieć do pokoju. Zwabione atrakcyjnym zapachem cieczy znajdującej się na końcach listków rosiczki, szybko wpadną w jej sidła i zostaną schwytane, a następnie strawione w ciągu kilku godzi. Rosiczka dostanie dodatkowa porcję składników odżywczych, a właściciele mieszkania będą zachwyceni, że żadni niepożądani goście już nie brzęczą pod sufitem. Posiadanie rosiczki to same korzyści.

Wyhoduj sobie rosiczkę

rosiczkaHodowla rosiczki wydaje się początkującym ogrodnikom trudna, ze względu na delikatną budowę i dość wymagający charakter tej rośliny. Na szczęście to tylko pozory. Owszem, trzeba liczyć się z tym, że rosiczka będzie wymagała sporo uwagi, a z pewnością więcej troski niż inne rośliny ozdobne, jednak warto zdobyć się na ten wysiłek, aby móc cieszyć oko wspaniałymi liśćmi rosiczki oraz podpatrywać jej oryginalny sposób odżywiania się. Jako typowy drapieżnik rosiczka ma w zwyczaju uzupełniać potrzebne jej substancje odżywcze, a zwłaszcza azot, polując na nieostrożne owady, które zwabione słodkim zapachem substancji wydzielanej przez końcówki liści, usiądą wpadając w sprytnie zastawioną przez rosiczkę pułapkę. Rosiczka wymaga jedynie systematycznego podlewania, ponieważ służy jej wilgotne podłoże. Dobrze sprawdza się ziemia torfowa, bo ma ulubiony przez tę roślinę nieco kwaśny odczyn. Doświadczeni hodowcy zalecają, aby w dnie doniczki zrobić otwory, które wraz z warstwa kamyczków pozwolą odprowadzić z ziemi nadmiar wody. Woda powinna być nalewana do podstawki pod doniczką, aż gleba nasiąknie wilgocią w wystarczającym stopniu. Rosiczki wysiewa się z nasion do wilgotnej ziemi. Nasionka są bardzo małe, ale żywotne. Pierwsze małe rosiczki pokażą się już po dwóch, a najpóźniej po trzech tygodniach od wysiania. Oczywiście pod warunkiem, że ziemia będzie systematycznie nawilżana. Początkowo roślinki są tak małe, że trudno dostrzec je gołym okiem, ale już wkrótce zaczynają rosnąć, by po miesiącu lub dwóch być gotowe na swoje pierwsze polowanie. Ich możliwości nie są w tym okresie jeszcze zbyt wielkie, więc należy im dostarczać owady o rozmiarach, z którymi roślinki będą sobie w stanie poradzić, na przykład muszki owocowe. W miarę wzrostu rośliny można również zwiększać rozmiary pokarmu. Jak widać, hodowla rosiczki nie jest zbyt skomplikowana, wymaga jednak systematyczności oraz troski.

« Previous Entries